Craiova – Valcea 25-22 / Liga Florilor, etapa 15 / FOTO: Ionuț Greere

Echipa de handbal feminin SCM Craiova a revenit pe locul 2 în Liga Florilor. Formația pregătită de Bogdan Burcea s-a impus în „Derby de Oltenia”, scor 25-22, joi, în compania celor de la HCM Râmnicu Vâlcea.

Aproximativ 4000 de craioveni au făcut din nou o atmosferă de zile mari și au purtat spre victorie formația craioveană.

Oaspetele au condus cu 2-0 în debutul partidei, primul gol al gazdelor a venit abia în minutul 8, Ana-Maria Țicu, din aruncare de 7 m. Au urmat alte trei goluri consecutive, iar Craiova a preluat inițiativa. Yulia Dumanksa a prins o zi de senzație, în vreme ce la poarta celaltă golurile curgeau unul după altul. 13-6 la pauză, iar cele trei puncte se aflau deja în dreptul Craiovei.

Tot gazdele au deținut inițiativa și în debutul celului de-al doilea mitan, iar la un moment dat ecartul de pe tabela de marcaj era de 8 goluri. Vâlcea a marcat de două ori consecutiv în dublă inferioritate și s-a apropiat la doar trei goluri.

Pentru SCM Craiova urmează duelul din Danemarca, duminică, de la ora 15:00, în grupele Cupei EHF.

SCM CRAIOVA – HCM RM. VÂLCEA 25-22 (13-6)

CRAIOVA: Dumanska, Stanciu, Lung – Florianu 7, Pricopi 3, Țicu 3, Nikolic 3, Elisei 3, Klikovac 2, Trifunovic 2, Vizitiu 1, Popescu 1, Șelaru, Rădoi.

VÂLCEA: Blazek, Razum, Ciucă – Florica 8, Glibko 5, Lopez 4, Adespii 2, Gvrilă 1, Vukcevic 1, Vasilevskaya 1, Krnic, Băcăoanu, Fernandez, Ines.

Eliminări: 8X2MIN / 9X2MIN

Aruncări de la 7 m: 5/4 – 4/3