Baschet : Craiova a pierdut dramatic calificarea în Final 8 | BC Timișoara – SCM U Craiova 103-105

0
585

SCM Universitatea Craiova a câștigat returul de la Timișoara, scor 105-103, dar insuficient pentru a se califica în Final 8 Cupei României. Timișorenii s-au impus în prima manșă, în Bănie, scor 82-76.

Scorul pe sferturi a fost: 26-23, 31-30, 13-25, 33-27.

Timișoara a dominat prima parte a întâlnirii de pe Bega și a intrat la pauza mare cu un avantaj de două posesii: 57-53 (26-23, 31-30). Băieții lui Rami Hadar au jucat extraordinar în sfertul 3, astfel că înainte de ultimele 10 minute craiovenii erau calificați în Final 8, scor 78-70, după 25-13 în parțialul terț.

Ultimul sfert al partidei a fost dramatic. Craiova a condus cu 102-96 cu un minut înainte de concluzia partidei, scor la care oltenii erau calificați în faza finală a Cupei României. Tudor Costescu a cerut time-out și a găsit soluția câștigătoare.

Ivan Siriscevic a marcat 38 de puncte, Nick Novak a adăugat 23 de puncte și 5 pase decisive, în vreme ce Nick Novak a totalizat 12 puncte. Statistic, Craiova a terminat meciul cu medii de 53 % la aruncările de 2 puncte, 57 % la aruncările de la distanță (15/26) și 70 % de la linia de libere (14/20).