Handbal (F): Debut cu dreptul în Liga Florilor | SCM Craiova – CSM Bistrița 25-19

0
654
Cristina Zamfir-, principala marcatoare în meciul cu Bistrița / LIGA FLORILOR: Craiova - Bistrița 25-19 | FOTO: Ionuț Greere
Cristina Zamfir-Florianyu, principala marcatoare în meciul cu Bistrița / LIGA FLORILOR: Craiova – Bistrița 25-19

Handbalistele de la SCM Craiova au debutat cu o victorie în noua ediție de campionat. Fetele pregătite de Bogdan Burcea au învins, scor 25-19 (13-9), formația CSM Bistrița, în prima rundă din Liga Florilor – LNHF.

Craiova adominat jocul din Sala Polivalentă și nu s-a pus niciodată problema învingătoarei. Ospetele au păstrat echilibrul doar în debutul partidei (1-1, 3-3). Florentina Stanciu a apărat o aruncare de la 7 m, iar Yulia Dumanska a făcut minuni în poartă. Gazdele au condus la pauză cu 13-9.

Oltencele au marcat de 4 ori consecutiv în debutul actului secund, primul gol al Bistriței în repriza secundă a venit abia în minutul 9. Stanciu a mai apărat două aruncări de la 7 m, în vreme ce Dumanska a pus lacăt la poarta craioveană. Scorul putea fi mult mai mare, însă Bobana Klikovac a ratat de 4 ori în fața lui Sântămărean.

Au debutat în Liga Națională Cristina Lung și Teodora Popescu.

SCM CRAIOVA – CSM BISTRIȚA 25-19 (13-9)

CRAIOVA: Dumanska, Stanciu, Lung – Florianu 9, Țicu 6, Klikovac 3, Pricopi 2, Nikolic 2, Elisei 2, Vizitiu 1, Trifunovic, Rădoi, Popescu. Antrenor: Bogdan Burcea.

BISTRIȚA: Sântămărean, Măzăreanu – Pristăvița 5, Szabo 4, Chirilă 4, Paraschiv 2, Orisivschi 2, Rațiu 1, Tetean, Rodriguez, Tăgean. Antrenor: Horațiu Pașca.

Aruncări de la 7 m: 7/8 – 5/8

Eliminări: 6x2min – 4x2min