Superliga | Craiova și Rapid și-au împărțit punctele

0
346

Universitatea Craiova și Rapid București au terminat la egalitate, scor 1-1, meciul disputat pe stadionul „Ion Oblemenco”, luni seara, în penultima etapă din sezonul regulat al Superligii.

Giuleștenii au fost mai aproape de gol în prima repriză. Mai întâi prin Hasani, iar mai apoi prin Krasniqi au ratat ocazia de-a deschide scorul în Bănie. Oltenii au fost cei care au intrat la pauză în avantaj, după golul reușit de Alexandru Mitriță din minutul 30, în urma unei centrări a lui Bancu.

Mitriță putea semna „dubla” în dubla actului secund, dar șutul său a trecut puțin pe lângă poarta lui Aioani (47). Două minute mai târziu a picat golul Rapidului. Jackub Hromada a înscris primul său gol în campionatul României. Mijlocașul slovac a finalizat o centrare perfectă expediată din flancul drept de Krasniqi.

Ambele echipe au mai avut situații importante de gol, însă nici giuleștenii și nici oltenii nu au reușit să mai modifice tabela.

S-a terminat 1-1 și Rapidul rămân pe locul doi în clasament, cu 52 de puncte, la 12 lungimi în spatele liderului FCSB. Craiova este în continuare pe a patra poziție, cu 46 de puncte.

Universitatea Craiova: Popescu – Vlădoiu, Screciu, Maldonado, Bancu – Crețu (90+1, Kozulj), Mateiu, Houri (65, Mekvabishvili) – Baiaram (88, Danciu), Markovic (46, Ivan), Mitriță (65, Blesa). Antrenor: Ivaylo Petev.

Rapid: Aioani – Braun, Cristea, Iacob, Bădescu – Hromada (61, Albu), Hasani (72, Burmaz), Oaidă – Krasniqi, Rrahmani, Petrila (61, Papeau). Antrenor: Cristiano Bergodi.