Lupte | Alexandra Anghel, medalie de argint pentru România la Europenele de lupte de la Bucureşti

0
847

Alexandra Anghel, sportivă legitimată la CS Universitatea Craiova, a câștigat medalia de argint pentru România la Campionatul European de lupte pentru seniori de la Bucureşti.

Luptătoarea craioveană, campioană europeană în 2023, la Zagreb, a pierdut finala categoriei 72 kg în fața turcoaicei Nesrin Baş.

Până în finală, Anghel a trecut de: în optimi a câștigat în fața Yulianei Yaneva (Bulgaria) cu 2-1, în sferturi a învins-o pe Ylana Karatysh (Israel), la tuș (7-0) și nu a avut probleme nici în semifinala cu Anastasyei Alpyeyeva (Ucraina).

România a mai obţinut la Europenele de lupte o medalie de aur prin Andreea Beatrice Ana (55 kg), un argint, prin Kateryna Zelenykh, la 65 kg, un bronz prin Mihai Denis la 55 kg, lupte greco-romane, şi tot un bronz la lupte greco-romane, prin Răzvan Arnăut, la 60 kg.