Polo | România a ratat șansa de calificarea la Jocurile Olimpice. Înfrângere în meciul cu Muntenegru la Campionatul Mondial

0
259

Naționala de polo a României a cedat în fața Muntenegrului în barajul pentru calificarea în sferturile de finală ale Campionatului Mondial e la Doha (Qatar). Scorul a fost 9-12 (5-3, 1-4, 2-2, 1-3).

Tricolorii au condus cu 4-1 și 5-2 în prima repriză, însă muntenegrenii au întors scorul și s-au impus în final la o diferență de 3 goluri.

Dacă învingea Muntenegru, naționala României s-ar fi calificat la Jocurile Olimpice de la Paris. Ultima prezență românească la turneul de polo al Jocurilor Olimpice s-a consemnat la ediția de la Londra 2012, când naționala masculină s-a clasat pe locul 10.

Au marcat: Vlad Georgescu 3, Tudor Fulea 3, Silvian Coldrovschi, , Andrei Țepeluș, Nicolae Oanță

În urma acestui rezultat, tricolorii vor juca, marţi, pentru clasarea finală pe locurile 9-12, în compania Chinei.