Polo | Naționala României a făcut scor cu Kazakhstan la Campionatul Mondial

0
189

România s-a impus categoric, scor 25-3, în meciul cu naționala Kazahstanului, miercuri după-amiaza, din cadrul grupei D al Campionatului Mondial de polo.

Tricolorii au controlat partida de la un capăt la altul și au terminat partida doar cu gândul că se află în continuare în lupta pentru locurile care duc la Jocurile Olimpice de la Paris. Scorul pe sferturi în partida de astăzi a fost: 7-1, 6-1, 5-0, 7-1. Golurile echipei antrenate de Bogdan Rath au fost marcate de: Tudor Fulea 5 goluri, Andrei Prioteasa 4, Matei Luțescu 3, Andrei Neamțu 3, Vlad Georgescu 3, Levente Vancsik 2, Andrei Țepeluș, Nicolae Oanță, Francesco Iudean, David Bota.

Odată cu acest succes, România și-a asigurat locul la barajul pentru calificarea în sferturile de finală și totodată o clasare între primele 12 echipe, una deja mai bună decât la precedenta ediție la care a participat (locul 13 – 2013).

România va juca următorul meci pe 9 februarie cu Italia.