Handbal | Spania s-a distrat cu România la EHF Euro 2024

0
364

România a fost învinsă de Spania, scor 24-36, în al doilea meci de la Campionatul European de handbal masculin. Tricolorii au rezistat doar 15 minute.

Băieții lui Xavi Pascual au condus cu 7-6 la mijlocul primei reprize, apoi Spania și-a dat drumul la joc și ne-a dominat la toate capitolele. Ibericii au condus la pauză cu 17-12. Diferența mare de valoare dintre cele două echipe și-a spus cuvântul în partea secundă, secvență în care românii au fost doar simpli parteneri de antrenament pentru spanioli. 36-24 la final.

ROMÂNIA: Iancu, Vasile – Nistor 4 goluri, Dedu 4, Ghiță 3, Buzle 3, Ilie 2, Drăgan 2, Grigoraș 2, Nagy 2, Stanciuc 1, Cumpănici 1, Militaru, Racoțea, Rotaru, Tarița, Constantina.

Ultimul meci la EHF EURO 2024 pentru România este marți, contra Croației, tot la Mannheim.