Handbal | România a pierdut meciul de debut la EHF Euro 2024

0
468

Revenită după 28 de ani la un Campionat European, naționala masculină de handbal a României a pierdut meciul de debut, disputat în compania Austriei, la Mannheim, scor 24-31.

România a rezistat în prima repriză în fața echipei care ne-a bătut de două ori în grupa de calificare la Turneul Final din Germania (14-15). Din păcate, Nicușor Negru și Liviu Caba au văzut cartonașul roșu direct, după ce arbitri norvegieni au consultat arbitrajul video și nu și-au mai putut ajuta colegii în partea secundă.

În repriza a doua, tricolorii s-au menținut în spatele adversarilor la 2-3 goluri până în minutul 45. Diferența de valoare și-a spus încă cuvântul și austriecii s-au impus în final la 7 goluri diferență (24-31).

ROMÂNIA: Iancu (13/41 – 32 %), Vasile – Grigoraș 6 goluri / 11 aruncări, Stanciuc 4/5, Buzle 4/8, Nistor 3/5, Ilie 2/5, Cumpănici 2/6, Rotaru 1/1, Dedu 1/3, Ghiță 1/1, Racoțea 0/2, Tărîță 0/1, Negru 0/2, Militaru, Caba

Tricolorii vor juca următorul meci de la Campionatul European duminică. Elevii lui Xavier Pascual vor întâlni Spania, de la ora 19:00, tot în SAP Arena din Mannheim.