Superliga | FCU începe să lege victoriile

0
321

FCU Craiova a început să lege trei victorii consecutive în toate competițiile și acum speră la un loc în play-off. Formația antrenată de Giovanni Constantino s-a impus cu 1-0 în fața formației FC Voluntari, vineri, chiar în Ilfov, în primul meci al etapei cu numărul 20 din Superligă.

Fiecare echipă a avut câte un gol anulat în prima repriză pentru offsaid, ambele după intervenția arbitrajului video, la doar câteva secunde unul de celălalt. Golul victoriei a venit pe finalul primei reprize. Vladislav Blănuță a reușit să înscrie după o respingere greșită în careul advers în minutul 37, după o centrare venită de la Sidibe din flancul drept.

FCU nu a mai jucat nimic în partea secundă, gazdele au forțat egalarea, însă scorul a rămas neschimbat până la final.

FC Voluntari: Fernandez – Paz (67, Sigurjonsson), Matricardi, Armaș – Carnat, Rață (86, Niță), Crepulja, Andrei (78, R. Popescu), Aliji – Nemec, D. Florea (’67, Dumiter). Antrenor: Ilie Poenaru.

FCU: Gurău – Negru, Compagnucci, Lacroix, Mascarenhas – Achim, Van Durmen – Sidibe (64, Baeten), Bauza (82, Asamoah), Chițu – Blănuță (64, Blidar).