Fotbal | Echipa Națională | Juniorii și-au aflat adversarii de la Tururile de Elită

0
380

Joi, 7 decembrie, la Nyon a avut loc tragerea la sorți a ultimei runde de calificare înaintea Campionatului European U17, respectiv Campionatului European U17 de anul viitor. În urne s-au aflat și echipele naționale ale României.

Turul de Elită U17: Adversarii tricolorilor în drumul către EURO 2024

Tricolorii pregătiți de Nicolae Roșca au obținut calificarea în această fază după ce s-au clasat pe locul secund în grupa 6 de calificare, cu 5 puncte, grupă găzduită de țara noastră, iar în urma acestor rezultate, România s-a aflat în urna a 4-a la tragerea la sorți de astăzi.

La Turul de Elită, România va face parte dintr-o grupă alături de Țara Galilor, Bulgaria și Suedia. Meciurile se vor juca în luna martie a anului viitor, gazda miniturneului de calificare urmând să fie stabilită ulterior.

Grupele de calificare

Grupa 1: Anglia, Franța, Ungaria, Irlanda de Nord

Grupa 2: Țara Galilor, Bulgaria, Suedia, România

Grupa 3: Țările de Jos, Belgia, Finlanda, Italia

Grupa 4: Grecia, Elveția, Slovacia, Ucraina

Grupa 5: Portugalia, Germania, Croația, Irlanda

Grupa 6: Turcia, Serbia, Georgia, Danemarca

Grupa 7: Spania, Austria, Slovenia, Norvegia

Grupa 8: Polonia, Cehia, Belarus, Bosnia & Herțegovina

Cele opt câștigătoare de grupă, alături de șapte cele mai bine echipe clasate pe locul secund se califică la turneul final din Cipru din perioada 20 mai – 5 iunie.

Turul de Elită U19: cu cine vor juca tricolorii meciurile decisive pentru EURO 2024

Tricolorii pregătiți de Adrian Dulcea au obținut calificarea în această fază după ce s-au clasat pe locul secund în în grupa 10 de calificare, cu 5 puncte, iar în urma acestor rezultate, România s-a aflat în urna a 4-a la tragerea la sorți de astăzi.

La Turul de Elită, România va face parte dintr-o grupă alături de Turcia, Germania și Croația. Meciurile se vor juca în perioada 18-26 martie, gazda miniturneului de calificare urmând să fie stabilită ulterior.

Grupele de calificare

Grupa 1: Spania, Austria, Kosovo, Slovenia

Grupa 2: Țările de Jos, Belgia, Franța, Lituania

Grupa 3: Norvegia, Israel, Bosnia & Herțegovina, Muntenegru

Grupa 4: Portugalia, Danemarca, Serbia, Grecia

Grupa 5: Scoția, Cehia, Georgia, Italia

Grupa 6: Turcia, Germania, Croația, România

Grupa 7: Elveția, Ucraina, Macedonia de Nord, Letonia

Se califică câștigătoarele celor 7 grupe de la Turul de Elită. Turneul final găzduit de Irlanda de Nord în perioada 15-28 iulie.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.