Superliga | FCU pleacă mâna goală de pe Cluj Arena

0
230

FCU Craiova a pierdut cu scorul de 2-1 meciul jucat în deplasare cu U Cluj, duminică, în etapa cu numărul 18 din Superliga României.

A fost o primă repriză animată, cu formația clujeană în prim plan, încheiată la egalitate, scor 1-1. Ianis Stoica a deschis scorul în minutul 18, după o minge respinsă de Gurău la lovitura de cap a lui Masoero. Gazdele au continuat să atace, au intrat destul de ușor în careul craiovean, însă au irosit la fel de ușor oportunitățile avute de a dubla avantajul pe tabela de marcaj. FCU a egalat la singura acțiune periculoasă avută. Yassine Bahassa a trimis în poartă centrarea lui Compagnucci (38).

U Cluj a revenit în avantaj în minutul 53, după golul spectaculos marcat de Daniel Popa, din centrarea excelentă a lui Chipciu. Până la final nu s-a mai întâmplat nimic și scorul final a fost 2-1.

U Cluj: Iliev – Chipciu, Masoero, Mitrea, Vătăjelu – Oancea, Simion (82, I. Filip), Doukoure, Stoica (82, Cîmpanu) – Nistor – D. Popa (75, Silaghi). Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău.

FCU Craiova: Gurău – Compagnucci, Lacroix, Henriques, Padula (82, D. Albu) – Van Durmen, Achim – Chițu, Bauza (57, Baeten), Bahassa (74, Sidibe) – Blănuță. Antrenor: Giovanni Constantino.