Euro 2024 | Programul complet al Campionatului European de fotbal din Germania

0
322

Aseară, la Hamburg, a avut loc tragerea la sorți a grupelor pentru Campionatul European din 2024. În urma tragerii la sorți, s-au stabilit grupele și meciurile de la turneul final din Germania, programat vara viitoare.

Așadar, am aflat exact componența grupelor pentru turneul final, dar și țintarul complet al evenimentului de vara viitoare.

CITEȘTE ȘI România și-a aflat adversarele de la EURO 2024. Germania – Scoția, meciul de deschidere

UEFA EURO 2024 debutează pe 14 iunie, stadionul Allianz Arena din München urmând să găzduiasă confruntarea dintre Germania, țara gazdă, și Scoția. Partida este programată de la ora 22:00 (21:00, ora Germaniei). Faza grupelor se va disputa între 14 și 26 iunie.

România a fost repartizată în Grupa E, alături de Belgia, Slovacia și câștigătoarea barajului din UEFA Nations League B: Israel, Bosnia-Herțegovina, Ucraina și Islanda.

PROGRAMUL COMPLET AL MECIURILOR DIN FAZA GRUPELOR

14 iunie
*22:00 Germania – Scoția (München)

15 iunie
16:00 Ungaria – Elveția (Köln)
19:00 Spania – Croația (Berlin)
22.00 Italia – Albania (Dortmund)

16 iunie
16:00 Play-off A – Olanda (Hamburg)
19:00 Slovenia – Danemarca (Stuttgart)
22:00 Serbia – Anglia (Gelsenkirchen)

17 iunie
16:00 România – Play-off B (München)
19:00 Belgia – Slovacia (Frankfurt)
22:00 Austria – Franța (Düsseldorf)

18 iunie
19:00 Turcia – Play-off C (Dortmund)
22:00 Portugalia – Cehia (Leipzig)

19 iunie
16:00 Croația – Albania (Hamburg)
19:00 Germania – Ungaria (Stuttgart)
22:00 Scoția – Elveția (Köln)

20 iunie
16:00 Slovenia – Serbia (München)
19:00 Danemarca – Anglia (Frankfurt)
22:00 Spania – Italia (Gelsenkirchen)

21 iunie
16:00 Slovacia – Play-off B (Düsseldorf)
19:00 Play-off A – Austria (Berlin)
22:00 Olanda – Franța (Leipzig)

22 iunie
16:00 Play-off C – Cehia (Hamburg)
19:00 Turcia – Portugalia (Dortmund)
22:00 Belgia – România (Köln)

23 iunie
22:00 Elveția – Germania (Frankfurt)
22:00 Scoția – Ungaria (Stuttgart)

24 iunie
22:00 Croația – Italia (Leipzig)
22:00 Albania – Spania (Düsseldorf)

25 iunie
19:00 Olanda – Austria (Berlin)
19:00 Franța – Play-off A (Dortmund)
22:00 Anglia – Slovenia (Köln)
22:00 Danemarca – Serbia (München)

26 iunie
19:00 Slovacia – România (Frankfurt)
19:00 Play-off B – Belgia (Stuttgart)
22:00 Cehia – Turcia (Hamburg)
22:00 Play-off C – Portugalia (Gelsenkirchen)

  • *ora României (-1 ora Germaniei)
  • Se califică în faza optimilor de finală primele două clasate din fiecare grupă, plus cele mai bune 4 locuri trei din toate cele 6 grupe.

Meciurile din optimile de finală se vor disputa în perioada 29 iunie – 2 iulie, pe 5-6 iulie vor avea loc sferturile de finală, urmând ca meciurile din penultimul act să fie pe 9 iulie (München), respectiv 10 iulie (Dortmund). Marea finală urmează să aibă loc pe Olympiastadion din Berlin – 14 iulie.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.