Fotbal | Craioveanca Alina Peșu a promovat în „Elite Category”, cea mai importantă categorie de arbitru

0
323

Veste mare pentru arbitrajul craiovean. Alina Peșu a fost  în categoria „Elite” cea mai înaltă apreciere din partea UEFA pentru arbitrii internaționali. Este a doua femeie din România, după vâlceanca Iuliana Demetrescu și al patrulea oficial din țara noastră, alături de Ovidiu Hațegan, Istvan Kovacs.

Alina are 33 de ani, este profesoară de educație fizică și sport, iar în finalul sezonului trecut a debutat la centru în Liga 1, la meciul dintre FC Botoșani și CS Mioveni.

Alături de centralul din Bănie, Vlad Ciobanu (futsal) a fost promovat în categoria Elite, iar Ana Maria Terteleac (feminin) a urcat în First.

Iată cei 15 arbitri români care pot activa în competițiile UEFA:

MASCULIN

Elite: Ovidiu Hațegan, Istvan Kovacs

First: Horațiu Feșnic, Radu Petrescu

Second: Marian Barbu, Marcel Bîrsan, Andrei Chivulete

FEMININ

Elite: Iuliana Demetrescu, Alina Peșu

First: Ana Maria Terteleac

Second: Cristina Trandafir

FUTSAL

Elite: Vlad Ciobanu

First: Bogdan Hanceariuc

Second: Liviu Chița, Laurențiu Deaconu

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.