LNBM | Craiova câștigă clar restanța cu Dinamo

0
435

SCM Universitatea Craiova a dispus de Dinamo București, scor 94-69, marți seara, într-o restanță din etapa cu numărul 2 – Top 10 – Liga Națională de baschet masculin.

În urma acestui rezultat, Craiova vine la un bilanț de 5-7, iar Dinamo ajunge la 4-8.

Craiova a terminat primele zece minute cu scorul de 20-10, însă a irosit tot avantajul în primele trei minute și jumătate din alt al doilea sfert, iar Dinamo a trecut la conducere, 22-23. Băieții lui Vitaly Stepanovski și-au revenit după time-out și au intrat în avantaj de 11 puncte la pauza mare (40-29).

Alb-albaștrii și-au mărit ecartul de pe tabelă în a treia secvență a partidei, 72-52 înaintea ultimelor 10 minute de joc. Dinamo nu a găsit soluții nici în secvența decisivă, iar Craiova s-a impus cu scorul de 94-69.

Topias Palmi a totalizat cu 27 de puncte, Cortez Edwards a terminat în double-double cu 25 de puncte și 13 pase decisive, iar Milvoje Mijovic a adăugat 20 de puncte și 4 recuperări

SCM Universitatea Craiova joacă următoarea partidă la Voluntari, sâmbătă seara, de la ora 20:30.