LNBM | Craiova își revine și în campionat. Victorie mare în Giulești

0
346

Echipa de baschet masculin SCM Universitatea Craiova a câștigat cu scorul de 79-63 formația Rapid București, miercuri seara, în ultima etapă din turul Ligii Naționale – Conferința A.

Craiova termină prima parte a sezonului cu 4-4 la general, iar pentru Rapid a fost doar a doua înfrângere stagională (6-2).

Băieții lui Vitaly Stepanovski au controlat primul sfert al întâlnirii și au condus după primele 10 minute de joc cu scorul de 27-23. Gazdele au avut un parțial de 11-2 și au avut un avantaj de o posesie la pauza mare (42-40). Cele două echipe au mers cap la cap în sfertul al treilea, cu avantaj pentru alb-albaștrii la intrarea în ultimele 10 minute de joc (57-53). Craiova și-a mărit ecartul în secvența decisivă și și-a șinut adversarul la distanță.

Giordan Watson a terminat 15 puncte, 8 pase decisive și 3 recuperări, Milvoje Mijovic a totalizat 15 puncte și 8 recuperări, Cortez Edwards a adăugat 13 punte, iar Topias Palimi 11 puncte.

Pentru SCM Universitatea Craiova urmează meciul din campionat de la Miercurea Ciuc (sâmbătă, ora 17:00) și cu FC Porto din FIBA Europe Cup (miercuri, 14 decembrie, ora 19:00).