CM2022: Argentina supraviețuiește | 2-0 cu Mexic

0
311

Argentina a învins Mexicul, scor 2-0, în runda secundă a grupei C de la Campionatul Mondial, și se menține în cursa pentru calificarea în optimi.

După o primă parte modestă, în care ambele echipe nu au arătat mai nimic, în actul secund au venit și golurile.

În minutul 64, Leo Messi a deblocat tabela cu o execuție de geniu. După o pasă de la Di Maria, a preluat scurt și l-a învins pe Ochoa cu un șut pe jos, la colțul lung. Căpitanul pumelor a contribuit și la golul doi al Argenineii, marcat de Enzo Fernandez, în minutul 87, șut violent, direct în vinclu.

Argentina: E.Martinez – Montiel (Molina, 63), Otamendi, L.Martinez, Acuna – De Paul, Rodriguez (Fernandez, 57), Mac Allister (Romero, 69) – Messi – Di Maria (Palacios, 69), Lautaro Martinez (Alvarez, 63). Selecţioner: Lionel Scaloni.

Mexic: Ochoa – Alvarez (Jimenez, 66), Araujo, Montes, Moreno, Gallardo – Herrera, Guardado (Gutierrez, 42), Chavez – Lozano (Alvarado, 73), Vega (Antuna, 66). Selecţioner: Gerardo Martino.