CM2022: S-a dat drumul la Samba. Brazilia – Serbia 2-0

0
304

Reprezentativa Braziliei a învins, joi seară, cu scorul de 2-0, Serbia, în grupa G de la Campionatul Mondial din Qatar.

A fost o primă repriză modestă, în primele 45 de minute nu s-a consemnat nicio ocazie importantă de poartă.

Naționala „Selecao” a ieșit la atac în primele minute din actul secund și a pus presiune pe apărarea sârbă. Cea mai mare ocazie a brazilienilor a venit în minutul 60, șutul de la distanță a lui Alex Sandro s-a oprit în bara porții apărate de Vanja Milinkovic-Savic.

Richarlison a dat drumul la „Samba” în tribune după golul marcat în minutul 62, în urma unei respingeri greșite a portarului advers. Jucătorul lui Tottenham a făcut dubla în minutul 73, cu o execuție de excepție, foarfecă laterală, tot cu Vinicius la servire.

Brazilia: Alisson – Daniolo, Thiago Silva, Marquinhos, Alex Sandro – Paqueta (Fred, 75), Casemiro – Rapinha (Martinelli, 87), Neymar (Antony, 80) , Vinicius (Rodrygo, 76) – Richarlison (Jesus, 79). Selecționer: Tite.

Serbia: Vanja – Milenkovic (Vlahovic, 66), Veljkovic, Pavlovic – Zivkovic (Radonjic, 57), Lukic (Lazovic, 66), Gudelj (Ilic, 57), Mladenovic – Tadic, Mitrovic (Maksimovic, 83) – Sergej. Selecționer: Dragan Stojkovic.