Baschet: Victorie categorică în fața Sibiului

0
381

SCM Universitatea Craiova a trecut la pas de CSU Sibiu, scor 97-72, sâmbătă, în etapa cu numărul 6 din Liga Națională de Baschet – Conferința A.

Alb-albaștrii au ajuns cu această victorie la un bilanț de 2-3, în vreme ce ardelenii au acum 3-3.

Craiova a terminat în avantaj primele 10 minute, 23-17. Sfertul al doilea a fost un galop de sănătate pentru băieții lui Vitaly Stepanovski, astfel că la pauza mare diferența a fost de 20 de puncte (54-34). Alb-albaștrii au menținut ștacheta sus în următoarele două secvențe și au închis disputa fără a avea emoții.

Topias Palmi a terminat meciul cu 25 de puncte, Milvoje Mijovic a totalizat 15 puncte și 5 recuperări, Cortez Lamar Edwards a adăugat 14 puncte și 5 pase decisive, iar Shawn Hopkins și George Blaj-Voinescu au pus pe tabelă câte 10 puncte fiecare.