Superliga: FCU pleacă doar cu un punct de la Mioveni

0
289

CS Mioveni și FCU Craiova au terminat la egalitate, scor 2-2, într-un meci din etapa cu numărul 12 din Superligă. Prima repriză a fost spectaculoasă, secvență în care s-au marcat toate cele patru goluri ale întâlnirii.

Gazdele au condus în două rânduri, după dubla lui Buzuic (5 și 29). Ambele goluri ale argeșenilor au venit după mari gafe în apărarea olteană. FCU a replicat prin Achim, cu un șut imparabil expediat de la marginea careului, în minutul 11, respectiv George Ganea (38). Repriza secundă nu s-a mai ridicat la nivelul primei părți și scorul a rămas neschimbat.

Craiovenii au terminat meciul în inferioritate numerică, Vladislav Blănuță a fost eliminat la 5 minute după ce și-a făcut debutul în prima ligă a României. Internaționalul moldovean a avut un duel aerian cu Adrian Scarlatache și l-a lovit pe acesta cu cotul în gură.

Meciul de la Mioveni a început cu 30 minute întârziere din cauza problemelor la instalația de nocturnă.

CS Mioveni: Popescu – Iacob, Scarlatache, Balaur – Oancea (’46, Rădescu), Lixandru (’80, Kabananga), Buziuc (’57, Coșereanu), Pop, Trif – Blănaru (’70, Carnat), Krasniqi (’80, Burlacu). Antrenor: Flavius Stoican.

FCU Craiova: Popa – Enache, Duarte, Paramatti, Negru – Asamoah, Achim (’46, Marquet) – Sidibe (’61, Chițu), Bauza, Bahassa (’61, Van Durmen) – Ganea (’78, Blănuță). Antrenor: Marius Croitoru.