FIBA Europe Cup: Craiova bate Jonava și este la două victorii de grupe

0
372

SCM Universitatea Craiova a obținut calificarea în turul doi preliminar al turneului de calificare pentru grupele FIBA Europe Cup. Băieții lui Vitaly Stepanovski au învins gazdele de la CBet Jonava  cu scorul de 65-59.

Lituanienii au condus cupă primele 10 minute de joc cu 19-13, însă alb-albaștrii au revenit în partea secundă din prima repriză, astfel că la pauza mare scorul a fost 38-33 pentru Craiova. Oltenii s-au menținut în avantaj pe parcursul sfertului trei, iar înaintea ultimei secvențe a partide să conducă cu 56-47. Gazdele nu au mai avut răspuns în ultimele 10 minute și SCM Universitatea se califică în turul următor.

Demonte Flanningan a terminat în double-double, cu 16 puncte și 10 recuperări, Shawn Hopkins a adăugat 13 puncte, iar Giordan Watson a totalizat 10 puncte.

În cel de-al doilea tur preliminar, SCM Universitatea Craiova va da piept cu Kapfenberg Bulls. Disputa este programată miercuri, 28 septembrie, de la ora 20:15