Liga 1: Ce nebunie ! Universitatea Craiova – CFR Cluj 3-2. Roguljic înscrie golul victoriei în minutul 90+6

0
717

Universitatea Craiova răpune campioana CFR Cluj cu un gol marcat în minutul 90+6. S-a terminat 3-2 pentru alb-albaștrii, duminică seara, în etapa cu numărul 4 din play-off-ul Ligii 1.

Craiova a deschis scorul în minutul 18. Alexandru Crețu s-a jucat cu apărarea clujeană și a înscris în poarta goală. CFR Cluj a reușit să restabilească egalitatea înainte de pauză, Bordeainu l-a învins pe Pigliacelli cu un șut din careu, din pasa lui Omrani.

CFR a întors scorul în partea secundă, Petrila a înscris cu capul, după o centrarea din flancul drept al lui Omrani (58). Alb-albaștrii nu au cedat și Markovic a făcut 2-2 după un șut din marginea careului. Ștefan Baiaram a fost la serviciu.

Trupa lui Reghecampf a prins curaj după ce a egalat și a pus presiune pe ardeleni. Șutul lui Screciu a fost respins de Hindrich, iar Ivan a încercat o execuție spectaculoasă, însă balonul trece puțin pe lângă poartă.

Golul victoriei a venit când nimeni nu se mai aștepta. Roguljic a ajuns la un balon respins în interiorul careului și a adus bucuria în Cetatea Băniei.

Universitatea Craiova: Pigliacelli – Vătăjelu, Papp, Screciu, Bancu – Mateiu (Bic ’81), Al. Creţu (Roguljic ‘90+1) – Gustavo (Cîmpanu ’63), Nistor (Baiaram ’46), A. Ivan – Koljic (Markovic ’46). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf

CFR Cluj: Hindrich – Susic, Burcă, Graovac, Camora – Bordeianu (Sigurjonsson ‘90+5), Boateng, C. Deac (Yuri ’86) – Neguţ (Petrila ’46), Debeljuh (Dugandzic ’75), Omrani (Păun ’75). Antrenor: Dan Petrescu