Echipa Națională: Tricolorii mici au învins Finlanda

0
277

România U21 a trecut de reprezentativa similară a Finlandei cu scorul de 2-1, într-o partidă amicală disputată pe stadionul Arcul de Triumf din Capitală.

Oaspeții au intrat în avantaj la pauză după reușita lui Anssi Suhonen din minutul 41. Jovan Markovic putea restabili egalitatea înainte de pauză, însă a lovit transversala în prelungirile primului mitan.

Golurile victoriei au picat târziu. Daniel Birligea, aflat la debutul în echipa națională de tineret, a restabilit egalitatea din pasa lui Miculescu (87), iar vârful celor de la UTA a adus victoria tricolorilor cu un lob de finețe peste portarul Leislahti.

Pentru echipa națională de tineret a României urmează amicalul din Maroc, programat, marți, 29 martie, de la ora 17:00.

România U21: 12. M. Popa – 5. Telcean, 6. Screciu (C), 22. Farcaș, 20. A. Dumitrescu – 10. Cîmpanu (18. Miculescu, 67), 13. A. Mărginean (8. Dr. Albu, 67), 14. Dican (21. Grameni, 46), 7. Petrila – 9. Markovic (15. Birligea, 67), 19. I. Stoica (11. Baiaram, 75). Selecționer: Florin Bratu
Finlanda U21: 1. Sinisalo (12. Leislahti, 75) – 3. Hamalainen (2. Hyvarinen, 67), 4. Tihi, 15. Koski (5. Vainionpaa, 67), 22. Tauriainen (17. Peltola, 56) – 7. Antman (16. Hannola, 56), 8. Suhonen (6. Vidjeskog, 67), 13. Marhiev (20. Vaananen, 67), 21. Rale – 10. Skytta (19. Jokelainen, 75), 9. Ablade (14. Kilo, 75). Selecționer: Juha Malinen.