Liga 1: FCU confirmă evoluția bună cu FCSB și bate cu 3-2 pe Botoșani

0
227

Victorie importantă pentru FCU Craiova. Trupa lui Nicolo Napoli a învins cu 3-2 FC Botoșani, într-un meci din etapa a 25-a a Ligii 1.

Claudiu Bălan a deschis scorul în minutul 15, atacantul gazdelor a reluat printre picioarele portarului Pap o pasă venită de la Van Durmen. Bucuria oltenilor a durat însă doar două minute, Mihai Roman, jucător venit în această iarnă de la Universitatea Craiova, a egalat din interiorul careului. S-a făcut 2-1 în minutul 22. Dawa a gafafat înexplicabil și a pasat la adversar, iar Bauza a marcat cu capul, după ce în primă fază șutul acestuia a fost respins de Pap. FCU putea face 3-1, dar la pauză a fost 2-2. Mihai Roman a realizat dubla în minutul 41.

Intrat pe teren de puțin timp, în partea secundă, Compagno a primit o pasă cu spatele la poartă, a pivotat lângă Dican și a trimis în plasă cu un șut de la marginea careului.

FCU Craiova: R.Popa – Negru, Kovacic, Diallo, Buşu – Vl.Achim, Asamoah – Sidibe (Ondaan 76’), Bauza (Marquet 86’), Van Durmen (Paramatti 87’) – Cl.Bălan (Compagno 76’). Antrenor: Nicolo Napoli

FC Botoşani: Pap – Braun, Haruţ, Dawa, Ţigănaşu (Fili 80’) – Dican, Edjouma, E. Papa (M. Roman 81’) – Tîrcoveanu (Mailat 46’), M. Roman II, Jaja Silva. Antrenor: Marius Croitoru