SCM Universitatea Craiova a câștigat meciul de la Tg.Jiu, scor 73-58, în prima etapă a Ligii Naționale de baschet masculin.

La finalul actului inaugural, elevii lui Michalis Kakiouzis aveau un avantaj de două posesii, 20-16. Craiova și-a mărit ecartul în partea a doua din prima repriză, pentru 41-28 la pauza mare. Alb-albaștrii au condus ostilitățile și după revenirea de la vestiare, iar înaintea actului decisiv, aveau un ecart de 23 de puncte: 65-42. Craiovenii nu au ma forțat în ultmul sfert al întâlnirii și gorjenii au mai redus din handicap.

Michael Qualls a terminat meciul cu 16 puncte și 9 recuperări, Josh Hawley a pus pe tabelă 12 puncte și 8 recuperări, Peter Olisemeka a totalizat 11 puncte și 9 recuperări, iar Aurelian Gavriloaia și Bogdan Țîbîrnă au adăugat câte 10 puncte fiecare.

Meciul din etapa a doua dinte SCM U Craiova și U-BT Cluj-Napoca a fost amânat la cererea ardelenilor, care debutează marți în Basketball Champions League împotriva turcilor de la Darrusafaka.