Universitatea Craiova s-a calificat în optimile de finală ale Cupei României la fotbal, după ce a învins CFR Cluj, scor 1-0, joi seara, într-un meci disputat pe teren propriu.

Unicul al partidei s-a marcat în minutul 63. Lyes Houri l-a învins pe Cristiano Figueiredo cu un şut superb de la distanţă. Până la final nu s-a mai marcat, iar Universitatea Craiova merge mai departe în „optimile” Cupei.

Craiova a trimis mingea în poartă și în prima repriză, însă golul lui Ștefan Baiaram a fost anulat pentru offsaid.

Univ. Craiova: Lazar – Conte, M.Constantin, Screciu, Vătăjelu (86, Bancu) – Vînă (46, Gustavo), Fedele, Houri – Cîmpanu (72, Nistor), Markovic (46, Koljic), Baiaram (46, Ivan). Antrenor: Laurențiu Reghecampf.

CFR Cluj: Figueiredo – Butean (85, Ciobotariu), Cestor, Hoban, Fl. Ștefan – Boateng, Rodriguez (80, Celar) – Chipciu (70, Sigurjonsson), Deac, Tahiri (80, Grahovac) – Gondiu. Antrenor: Dan Petrescu.

Cartonașe galbene: Vătăjelu, Bancu  / Deac, Ștefan, Rodriguez