Judo: Calafeteanul Adrian Șulcă a câștigat titlul european de juniori la categoria -73 kg

0
437

În aceste zile, Luxemburgul este capitala judoului european. Aici se desfășoară Campionatele Europene de Judo U21 –  unde România a cucerit astăzi medalia de aur prin judoka Adrian Șulcă.

Sportivul descoperit la Calafat de către profesorul Alexandru Pop, a reușit un concurs perfect în cadrul categoriei -73 kg, câștigând titlul european.

Șulcă a beneficiat de un prim tur liber, iar în primul său meci a reușit să-l învingă pe rusul Kantemir Khazhmetov. A trecut apoi pe rând de moldoveanul Tonofrei Ion și spaniolul Javier Pena Insausti. În semifinale l-a învins pe italianul Vincenzo Pelligra.

În finală, sportivul nostru, component al Lotului Național de Tineret de la Oradea și pregătit de Emil Morar, l-a învins pe Jus Mecilosek din Slovenia prin „Waza-ari”.