Liga 1: FCU Craiova pleacă cu toate punctele de la Clinceni

0
365

FCU Craiova a câștigat cu scorul de 2-1 meciul de la Clinceni, sâmbătă, în etapa a 4-a din Liga 1.

Trupa lui Adi Mutu a controlat ostilitățile în prima parte a jocului și a înscris de două ori până la pauză. Mai întâi a marcat Sekou Sidibe din pasa lui Baeten (27), apoi și-a trecut numele pe lista marcatorilor și William Baeten (43). Jucătorul belgian a împins în poartă centrarea lui Asamoah.

Ilfovenii au echilibrat jocul în repriza secundă și au redus din diferență în minutul 84. Intrat pe teren în repriza secundă, bulgarul Asen Chandarov a trimis cu capul în poartă, de lângă bară, după un corner executat de pe partea stângă.

Academica Clinceni: Păun – Achim, Bilali, Gardoş (70, Patriche), Holzmann (46, Pîrvulescu) – Cioiu (59, Omoh), Filip (57, Chandarov), Cascini, Vanzo (46, Amorim) – Vellios, Gavra. Antrenor: Ilie Poenaru.

FC U Craiova: Gremsl – Negru, Diallo, Kovacic, Huyghebaert – Asamoah, Albu, Pop (74, Gajic) – Sidibe (74 Bagayoko), Bălan (64, Vieira), Baeten (64, Raicea). Antrenor: Adi Mutu.

Arbitri: Marcel Bîrsan – Mircea Grigoriu, Mihai Marica; R – Iulian Dima

Cartonașe galbene: Filip, Casini, Achim, Bilali, Patriche / Raicea, Huyghebaert, Gremsl