Hertha Berlin a câştigat cu 3-0 restanţa cu Freiburg din etapa 30 și a urcat peste linia roșie a clasamentului.

Băieții lui Dardai au început tare şi după 22 de minute conduceau deja cu 2-0. Krzysztof Piatek a deschis scorul în minutul 13, iar Peter Pekarik a reluat cu capul centrarea lui Radonjic și a dublat avantajul gazdelor. Nemanja Radonjic și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor cu cinci minute înainte de final. Fotbalistul sârb a driblat tot ce a întâlnit în cale și a finalizat cu un șut în forță.

Hertha: Schwolow – Pekarik, Boyata (c) (Stark 75′), Alderete, Torunarigha – Ascacibar, Guendouzi (Khedira 39′) – Dilrosun (Cunha 61′), Darida (Zeefuik 75′), Radonjic – Piatek (Cordoba 61′).
Antrenor: Pal Dardai.

Freiburg: Müller – Lienhart, Schlotterbeck (Grifo 46′), Gulde – Schmid, Santamaria (Keitel 46′), Höfler, Günter (c) – Sallai (Jeong 83′), Demirovic (Til 87′), Höler (Petersen 70′).
Antrenor: Christian Streich.

Cu acest rezultat, Hertha a urcat pe locul 14, cu 30 de puncte, la egalitate cu Werder Bremen și Arminia Biellefeld, însă cu un meci mai puțin disputat. Freiburg a rămas pe locul 9, cu 41 de puncte.