La Liga: Barcelona s-a impus la Valencia și continuă lupta la titlu. Azi avem Sevilla – Athletic Bilbao

0
187

Barcelona a obținut o victorie foarte importantă în lupta pentru La Liga, 3-2 la Valencia.

„Liliecii” au deschis scorul în minutul 50. Gabriel Paulista a scăpatdin marcajul lui Lenglet și a înscris cu capul pentru 1-0.

Replica catalanilor a venit imediat, Messi egalat în minutul 57, după ce inițial a ratat o lovitură de la 11 m, apoi Antoine Griezmann a răsturnat scorul pe tabela de marcaj (63). Francezul a fost pe fază după ce Cillessen respinsese lovitura de cap a lui De Jong. S-a făcut 1-3 în minutul 69, Leo Messi a transformat impecabil o lovitură liberă de la 23 de metri.

Scorul final a fost stabilit de Carlos Soler, care a trimis o torpilă, fără speranțe pentru Ter Stegen.

Cadiz s-a impus cu scorul de 1-0 la Granada. Unicul gol al întâlnirii s-a marcat în prima repriză.

În minutul 39, Ruben Sobrino a trimis din apropiere mingea în plasă după ce a preluat o pasă primită de la Alvaro Negredo.

Cu 1-0 s-a impus și Villarreal în meciul disputat pe teren propriu cu Getafe.

Yeremi Pino a înscris în minutul 79 singurul gol al partidei de pe Estadio de la Ceramica.

Partida dintre Valladolid și Betis Sevilla s-a încheiat la egalitate, scor 1-1.

Oaspeții au deschis scorul prin Ruibal Garcia (49), golul egalizator a purtat semnătura lui Shon Weissman (68).