Athletic Bilbao și Valladolid au terminat la egalitate, scor 2-2, miercuri seara, într-un meci contând pentru etapa cu numărul 33 din La Liga.

Morcillo l-a surprins pe portarul oaspeților cu un șut din marginea careului și a deschis scorul în minutul 14. Oaspeții au egalat în minutul 70, Fabian Orellana a trimis cu capul în plasă o centrare venită dintr-o lovitură de colț executată de Oscar Plano. Bascii au revenit în avantaj peste 6 minute, Inaki Williams a trimis în fața porții, iar Raul Garcia a pus latul pentru 2-1. Valladolid a răspuns pe final de joc, Shon Weissman a reluat din prima mingea primită în careu de la Saidy Janko (85).

Athletic Bilbao: Unai Simón – De Marcos, Nuñez, Martínez, Balenziaga – Berenguer (Ibai, 62), Dani García, Unai López (Williams, 72), Morci (Williams Jr., 62) – Villalibre (Vesga, 72), Sancet (Raúl García, 62). Antrenor: Marcelino Garcia.

Real Valladolid: Masip – Janko, Joaquín (Kiko Olivas, 79), El Yamiq, Nacho – Plano, Alcaraz (Roque Mesa, 62), San Emeterio (Hervías, 79), Orellana (Guardiola, 79) – Marcos André (Míchel, 62), Weissman. Antrenor: Sergio Gonzalez Soriano