Serie A: AC Milan a pierdut acasă cu Sassuolo, Inter s-a încurcat la Spezia. Parma a condus, dar a pierdut

0
223

Cu Dennis Man și Valentin Mihăilă pe teren, Parma, a pierdut meciul din deplasare de la Juventus, scor 3-1. Formația antrenată de Roberto D’Aversa a condus și în această partidă.

Chiar dacă Parma a deschis scorul dintr-o lovitură liberă executată impecabil de Gaston Brugman în minutul 25, „Bătrâna Doamnă” a câștigat la pas întâlnirea. Fundașul Alex Sandro a reușit o „doppietta” în minutele 43 și 47, iar Mathhijs de Ligt a securizat  victoria trupei lui Andrea Pirlo (68).

Dennis Man a fost schimbat în minutul 81 cu Karamoh. Valentin Mihăilă a început meciul din postura de rezerva și a intrat în minutul 61 în locul lui Gervinho.

AC Milan a făcut un pas greșit în cursa pentru un loc de Champions League. Echipa pregătită de Stefano Pioli a fost învinsă acasă, miercuri, cu scorul de 2-1, de Sassuolo.

Gazdele au condus după golul marcat în minutul 30 de Hakan Çalhanoğlu. Giacomo Raspadori, intrat pe teren în minutul 64, a reușit o „dublă” (76, 83) și a adus victoria oaspeților.

La oaspeți, Vlad Chiricheș a fost rezervă.

Inter a terminat la egalitate meciul jucat la Spezia, 1-1.

Diego Farias a deschis scorul pentru nou promovată, după o gafă a lui Handanovic (12). Ivan Perisic a egalat pentru neroazzuri cu șase minute înainte de pauză.

Răzvan Marin a fost titular la Cagliari în victoria din deplasare de la Udinese, scor 0-1. Internaționalul român a fost schimbat în minutul 87 cu Zappa.

Joao Pedro a marcat din penalty singurul gol al partidei.

Cu Denis Drăguș doar rezervă, Crotone a cedat meciul jucat pe teren propriu în compania lui Sampdoria, scor 0-1.

Golul a venit în repriza secundă, veteranul Fabio Quagliarella a trimis în poartă centrarea lui Manolo Gabbiadini (53).

În alte meciuri jucate miercuri seara, Bologna – Torino 1-1 și Genoa – Benevento 2-2.