Bayern München a făcut un pas important spre un nou titlu de campioană în Bundesliga. Elevii lui Hansi Flick au învins cu 3-2 la Wolfsburg și au refăcut diferența de 7 puncte față de RB Leipzig.

Jamal Musiala a deschis scorul în minutul 15, iar Chupo Moting a profitat de eroarea lui Casteels și a majorat avantajul bavarezilor (24). Gazdele au revenit în joc grație reușitei lui Wout Weghorst din minutul 35, dar peste două minute a marcat din nou Musiala și la cabine s-a intrat cu 3-1 pentru Bayern. După pauză, Max Philipp a redus din nou din diferenţă, însă nu a fost de ajuns (54).

Borussia Mönchengladbach a dat de pământ cu Eintracht Frankfurt, scor 4-0.

Matthias Ginter a deschis scorul în minutul 10, iar în partea a doua a jocului au mai punctat Hofman (60), Bensebaini (67) şi Wolf (90+5).

Tot cu 4-0 a câștigat și Freiburg meciul jucat acasă cu ultima clasată – Schalke. Minerii sunt ca și retrogradați în Zweite Bundesliga.

Holer, în minutul 7 și Sallai din penalty, în minutul 22 au stabilit scorul pauzei. În mitanul secund a înscris de două ori Christian Gunter (50 și 74).

Union Berlin a învins la limită pe Stuttgart, scor 2-1, iar meciul dintre Augsburg și Arminia Bielefeld s-a terminat la egalitate, scor 0-0.

În ultimul meci al zilei de sâmbătă, Bayer Leverkusen nu a avut milă de vecinii de la FC Köln, iar „țapii” sunt la patru puncte de salvare. S-a terminat 3-0 pentru trupa antrenată de Hannes Wolf.

Golurile aspirinelor au fost marcate de Leon Baily, în minutele 5 și 83, respectiv Moussa Diaby (51).

Duminică se joacă o singură partidă. Borussia Dortmund întâlnește pe Werder Bremen (16.30). Meciul Mainz – Hertha a fost amânat din cauza cazurilor de Covid din tabăra oaspeților.