FC Sevilla a învins în deplasare, cu scorul de 4-3, Celta Vigo, în ultimul meci al celei de-a 30-a etape a campionatului de fotbal al Spaniei, disputat luni seara.

A fost un meci spectaculos, cu multe răsturnări de stiuație. Gazdele au condus cu 3-2 la pauză. Jules Kounde a deschis scorul pentru oaspeți în minutul 7, apoi Iago Aspas a întors scorul în decurs de doar trei minute (20 și 23). Mai întâi din penalty, apoi după o pasă primită de la Denis Suarez. Fernando a restabilit egalitatea (35), iar Brais Mendez l-a lobat pe Bono și a stabilit scorul pauzei cu două minute înainte de odihnă.

După pauză a mai înscris doar Sevilla. Ivan Rakitic a egalat în minutul 60, iar Papu Gomez a înscris golul victoriei (73).