Debut cu victorie pentru voleibaliștii de la SCMU Craiova la primul turneu 1-4 din cadrul campionatului național de volei masculin – Divizia A 1.

Formația antrenată de Dănuț Pascu a câștigat cu scorul de 3-2 meciul jucat la Zalău cu campioana ultimelor două ediții – Arcada Galați. Scorul pe seturi a fost 25-13, 22-25, 25-16, 19-25, 17-15.

Primul set a fost controlat de alb-albaștrii și închis cu scorul de 25-13. Actul secund a fost echilibrat, gălățenii au fost mai atenți pe final și au reușit să restabilescă egalitatea la seturi (25-22). Trupa lui Pascu a revenit la conducere după un nou dominat cap-coadă, 25-16, iar Craiova își asigurase un punct în disputa cu campioana României. Arcada a egalat din nou și a împins jocul în decisiv, după 25-19. Setul decisiv s-a dus până în prelungiri și câștigat în extremis de olteni.

Pentru alb-albaştrii va urma partida cu Steaua Bucureşti. Jocul este programat vineri, de la ora 14.00.