Voleibalistele de la SCMU Craiova au început cu victorie turneul semifinal al Diviziei A 1 Vest. Formația pregătită de Lucian Zlotea a câștigat cu scorul 3-0 meciul disputat în Sala Ion Constantinescu în compania echipei CSU Oradea.

Scorul pe seturi a fost 25-17, 25-15, 25-20.

Craiova a început tare meciul, s-a desprins la 9-2 în primul set și nu a mai cedat inițiativa. A fost 25-17 pentru alb-albastre. Setul doi a început echilibrat, însă fetele lui Zlotea au câștigat punct după punct și au închis parțialul cu 25-15. Setul trei a fost și ultimul, însă cel mai palpitant. Oradea a prins curaj și a puncte avans, Craiova a revenit și s-a desprins decisiv în finalul setului, 21-17, diferență care nu a mai putut fi remontată de oaspete.

În primul joc al zilei de vineri, așa cum era de așteptat, ACS Turda a trecut de Poli Timișoara cu scorul de 3-0, pe seturi 25-23, 25-16, 25-20.