Box: Pugilistele din Bănie s-au întors cu tolba plină de medalii de la Cupa României feminin

0
486

În perioada 1-6 martie, la Sibiu, a avut loc Cupa României la box feminin. Competiţia a adunat la start și pugiliste de la cluburile din Bănie.

SCM Craiova a avut 6 participante și toate s-au întors cu medalii de pe malul Cibinului.

Eugenia Anghel a câștigat pentru a patra oară medalia de aur la categoria 48 kg – senioare. Elena Roberta Pantelică a obţinut medalia de argint la tineret, categoria 75 kg, Mădălina Ştefania Nicolae (48 kg) şi Angelica Broncea (64 kg) au luat bronz la senioare, în timp ce Silvia Nemţer (44.5 kg) şi Carla Broncea (52 kg) au obţinut medaliile de bronz la cadete.

Pugilistele de la CSM Craiova au adus acasă 7 medalii, dintre care una de aur, două de argint și 5 de bronz.

Elevele antrenate de Constantin Cucu au câștigat argintul la categoria 80 kg, prin Daniela Lenuţa Ionescu. La categoria 57 kg, Alexandra Drăguţ a câștigat medalia de bronz.

De la Marcel Sîrba – au urcat pe podium următoarele sportive: Manuela Zmarandache – aur, 62 kg; bronz – Alexandra Filipoiu (46 kg, juniori), Andreea Zmarandache (64 kg, tineret), Roxana Iordache (65 kg, cadeţi) şi Daniela Zmarandache (54 kg, senioare).