Barcelona a învins-o cu 2-0 pe Osasuna și a ajuns pe locul 2 în La Liga, înainte de derby-ul dintre Atletico Madrid și Real Madrid.

Jordi Alba a deschis scorul la Pamplona în minutul 30, cu un șut în forță din unghi, din pasa lui Messi. Puștiul de 18 ani, Ilaix Moriba, a închis tabela cu un șut din marginea careului.

Valladolid a câștigat meciul de pe teren propriu, 2-1, în compania celor de la Getafe. Scorul final a fost stabilit încă de la pauză.

Gazdele au deschis scorul în minutul 14, Oscar Plano a trimis cu capul de la mică distanță, după ce Fabian Orellana îi centrase tot cu capul. Tot cu capul s-a marcat și golul de 2-0 și tot Orellana s-a aflat la servire. De data aceasta a trimis în plasă Shon Weissman (24). Jaime Mata a redus din diferență în minutul 37 cu un șut deviat de un adversar.

2-1 s-a terminat și partida dintre Elche și Sevilla. Meciul s-a jucat pe Estadio Manuel Martínez Valero din Elche.

Raul Guti, în minutul 70, și Guido Carrillo (77) au dus echipa pregătită de Emiliano Rigoni la 2-0. Pentru formația vizitatoare a marcat în ultimul minut de joc Luuk de Jong.

Cadiz s-a impus la limită, scor 1-0, în propriul fief, în meciul jucat în compania celor de la Eibar.

În minutul 40, Alvaro Negredo a înscris cu capul unicul gol al partidei. Ambele echipe au avut în prima repriză câte un gol anulat pentru offsaid.

Duminică sunt programate meciurile:

15:00 Huesca – Celta Vigo (Look Sport 3)
17:15 Atletico Madrid – Real Madrid (Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look Sport +)
19:30 Real Sociedad – Levante (Digi Sport 4, Telekom Sport 2, Look Sport 2)
22:00 Athletic Bilbao – Granada (Digi Sport 4, Telekom Sport 3, Look Sport 2)