Atletico Madrid a învins, duminică seara, în deplasare, cu scorul de 2-0, meciul jucat la Villarreal.

Echipa lui Diego Simeone a trecut în avantaj după autogolul lui Alfonso Pedraza din minutul 25. Liderul din Spania și-a securizat victoria de pe „Estadio de la Ceramica” în minutul 69. Joao Felix a înscris cu un șut puternic din interiorul suprafeței de pedeapsă.

Celta Vigo și Valladolid au terminat la egalitate, scor 1-1, meciul disputat duminică, pe Balaidos. Gazdele au salvat înfrâgerea în minutul 90+4.

Valladolid a deschis scorul în minutul 70. Blanco a respins șutul lui Weissman, iar Orellana a fost omul potrivit la locul potrivit. Celta a restabilit egalitatea după o lovitură liberă executată de Iago Aspas și reluarea cu capul a lui Jeison Murillo.

Duelul andaluz de la Cadiz a fost tranșat de Betis Sevilla cu un gol marcat în minutul 85.

Juanmi a fructificat centrarea perefectă a lui Emerson din lovitură liberă și a trimis cu capul în plasă din 6 metri.

Granada a învins-o pe Elche cu scorul de 2-1, duminică seara, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 25-a a campionatului Spaniei.

Granada a deschis scorul în minutul 31. Domingos Quina a prins un șut de senzație care l-a lăsat fără replică pe Badia. Oaspeții au egalat cu cinci minute înainte de pauză. Lucas Boye a înscris cu un șut la colțul lung. Antonio Puertas a trimis în plasă centrarea lui Foulquier și a stabilit scorul final (80).