Serie A: Lazio a învins la limită Sampdoria. Remize la Genoa și Reggio Emilia

0
195

Lazio a învins la limită pe Sampdoria, scor 1-0, într-un meci în care oaspeții au căutat pe întreaga durată a reprizei a doua egalarea.

Luis Alberto a marcat în minutul 33 unicul gol al partied. Mijlocașul spaniol a primit o pasă în interiorul suprafeței de pedeapsă și l-a învins pe Audero cu un șut plasat .

Accidentat, Ștefan Radu nu a jucat la gruparea celestă.

Genoa și Verona au terminat la egalitate, scor 2-2, cu gazdele marcând golul egalizator în al patrulea minut de prelungire.

Ilic a deschis scorul în minutul 17, iar peste două minute putea fi 2-0 pentru Verona, însă Lasagna a ratat singur cu portarul.

Intrat la pauză, uzbekul Shomurodov a restabilit egalitatea, la patru minute de la intrarea pe teren, profitând și de o respingere  greșită a unui adversar. Oaspeții au revenit în avantaj gratie reușitei căpitanului Davide Faraoni (61). Milan Badelj a reluat din drob o minge respinsă după o lovitură de colt și a stabilit scorul final, în minutul 90+4.

Sassuolo și Bologna au remizat, scor 1-1, sâmbătă seara, în ultimul meci al zilei din Serie A.

Roberto Soriano a marcat după o gafă în apărarea gazdelor (17), Francesco Caputo a egalat la 8 minute după pauză.