Optimile de finală ale Cupei României au ajuns la final. În sferturile de finală ale competiției se vor duela 4 formații din Liga 1 și 4 din Liga 2. Tragerea la sorți a sferturilor de finală va avea loc luni, 15 februarie, de la ora 10:30.

Universitatea Craiova a obținut astfel calificarea în sferturile de finală ale Cupei României, după ce a câștigat, scor 1-0, la Botoșani, pe un pe un teren acoperit de zăpadă. A fost primul meci al grecului Marinos Ouzounidis la cârma oltenilor.

ASU Poli a sperat și ea într-o surpriză în meciul cu Astra. Bănățenii au condus cu 1-0, însă echipa lui Eugen Neagoe a întors scorul în partea a doua a jocului și s-a impus în final cu scorul de 1-0.

Surpriză la Târgu Jiu, Viitorul Pandurii a învins pe Gaz Metan Mediaș cu 1-0 și merge mai departe în competiția KO.

Petrolul Ploiești, locul 9 în Liga 2, fără meci oficial din 5 decembrie, a învins-o clar, scor 3-0, pe Politehnica Iași, ultima clasată în Liga 1.

Universitatea Cluj , ocupantă a locului 6 în al doilea eșalon, a eliminat pe UTA, într-un meci disputat pe Cluj Arena. A fost 2-1 în final pentru echipa pregătită de Costel Enache.

În fine, derby-ul Dinamo – FCSB, reeditarea semifinalei din sezonul trecut, s-a încheiat cu victoria „câinilor”.

Meciul Dunărea Călărași – Turris-Oltul Turnu Măgurele nu s-a disputat, ca urmare a deciziei oaspeților de a se retrage din competițiile FRF.