Baschet: Craiova trece la pas de Tg.Jiu

0
314

Echipa de baschet masculin SCM Universitatea Craiova a trecut fără probleme de CS Municipal Tg. Jiu, scor 80-51, sâmbătă, în primul meci din turneul 7 al LNBM, partidă disutată în Sala Dinamo din București.

Trupa lui Aco Todorov a ajuns la 8-4 la generaj, iar gorjenii au după cestă partidă 2-10.

Craiovenii au intrat la pauza mare cu scorul de 41-26 (24-15, 17-11). Alb-albaștrii au menținut același ritm și în repriza secundă, iar ecartul a crescut simțitor. Cele două sferturi din a doua repriză s-au încheiat cu 19-16, respectiv 20-9.

Pentru Craiova, Dragoș Diculescu a terminat cu 18 puncte, 6 recuperări și 3 pase decisive, Payton Henson a totalizat 18 puncte, 8 recuperări și 2 pase decisive, Monyea Pratt a adăugat 15 puncte, 9 recuperări și 4 pase decisive, iar Goran Filipovic a pus pe tabelă 10 puncte, 4 recuperări și 4 pase decisive.

Mâine, de la ora 16.00, SCM U Craiova va juca cu CS Municipal Galați.