Etapa a 18-a a Bundesliga a debutat vineri seara cu ”derby-ul Borussilor”, câștigat de cei din Mönchengladbach, a continuat sâmbătă cu alte partide în care am avut parte de fotbal bun. De remarcat pofta de gol a echipelor, în 6 din 7 partide disputate fiind înscrise cel puțin 3 goluri.

Surpriza rundei s-a înregistrat la Mainz, acolo unde penultima echipă din clasament a trecut cu 3-2 de RB Leipzig, echipă aflată ”în cărți” pentru lupta la titlu.

A fost 2-2 la pauză, elevii lui Nagelsmann conducând de fiecare dată, prin Adams 15 și Halstenberg 30. Niakhate, cu o dublă, a egalat în minutele 24 și 35. Bareiro, în minutul 50, a marcat golul victoriei pentru Mainz.

Bayer Leverkusen a cedat acasă, scor 0-1, în fața lui Wolfsburg.

Bote Baku, în minutul 35, a marcat pentru victoria ”lupilor”.

Eintracht Frankfurt s-a impus fără probleme la Arminia Bielefeld, scor 5-1, iar trupa austriacului Adi Hutter a urcat pe 6, cu 30 de puncte.

Portughezul Andre Silva a reuşit o nouă dublă, în minutele 25 și 33. Pentru vulturi a mai înscris în prima parte și Kostic (27). Arminia a redus din diferență în minutul 36, grație lui Sergio Cordova. În partea a doua, Nilsson şi-a dat autogol, iar Luka Jovic, intrat după pauză, a închis tabela la un neverosimil 5-1 pentru Eintracht.

Augsburg a obținut trei puncte importante acasă, împotriva unui adversar incomod, Union Berlin. A fost 2-1 pentru bavarezi.

Niederlechner a înscris o dublă, în minutele 17 și 47. La oaspeți, Ingvartsen a egalat la 1, în minutul 25, același jucător ratând un penalty, în minutul 56.

O partidă disputată s-a jucat și pe ”Schwarzwald-Stadion”, acolo unde Freiburg a trecut de Stuttgart cu 2-1.

Toate golurile au fost marcat în prima repriză a întâlnirii. Ermedin Demirovic (14) și Jeong Woo-Yeong (37) au punctat pentru gazde, Silas Wamangituka a deschis scorul pentru șvabi, în minutul 7. În minutul 45, oaspeții au ratat o lovitură de la 11 metri, prin Ivan Gonzalez.