La Liga: Atletico Madrid a câștigat în ultimul minut la Eibar. Remiză între Valencia și Osasuna

0
235

Atletico Madrid a câştigat meciul din deplasare cu Eibar, scor 2-1, în etapa a 19-a din La Liga.

Marko Dmitrovic, portarul celor de la Eibar, a deschis scorul din lovitură de la 11 m, obținută de Yoshinori Muto, în minutul 12. Liderul campionatului Spaniei a egalat cu cinci minute înainte de pauză, prin Luiz Suarez. Atacantul uruguayan marcat și golul victoriei pentru Atleti, în minutul 90, din lovitură de la 11 m.

Aleix Garcia, fostul jucător al lui Dinamo București, a fost rezervă la gazde.

Atletico Madrid este liderul autoritar al campionatului Spaniei, cu un avans de 7 puncte faţă de Real Madrid. Formația antrenată de Diego Simeone are și un meci mai puțin disputat.

Într-un alt meci disputat joi seara, în etapa a 19-a, Valencia și Osasuna au terminat la egalitate, scor 1-1.

Oaspeții au marcat ambele goluri ale meciului. Jonathan Calleri a deschis scorul în minutul 42, apoi Unai Garcia și-a trimis mingea în propria poartă (69).

În urma acestui rezultat, Valencia este pe 14, cu 20 de puncte, în timp ce Osasuna a rămas pe penultima poziție, 16 puncte.