Leicester a urcat pe primul loc în Premier League după victoria de pe teren propriu cu Chelsea, scor 2-0, într-un meci din etapa a 18-a.

Trupa lui Brandan Rodgers a rezolvat partida încă din prima repriză. Wilfred Ndidi (6) și James Maddison (41) au marcat golurile care au păstrat punctele pe King Power Stadium.

Leicester: Schmeichel – Castagne, Fofana, Evans, Justin – Ndidi – Albrighton (76, Ricardo Pereira), Tielemans, Maddison (76, Perez), Barnes – Vardy (88, Iheanacho). Antrenor: Brandan Rodgers.

Chelsea: Mendy – James, Rüdiger, Thiago Silva, Chilwell – Mount, Kovacic – Hudson-Odoi (68, Werner), Havertz (67, Ziyech), Pulisic – Abraham. Antrenor: Frank Lampard.

Într-un alt joc disputat marți seara, West Ham United a trecut de West Brom, scor 2-1.

Bowen a deschis scorul în minutul 45+1, iar oaspeții au egalat în repriza secundă, prin Pereirala șase minute după reluare. Golul victoriei a venit în minutul 66, grație lui Michail Antonio.