Arsenal a învins, luni, pe teren propriu, cu scorul de 3-0, Newcastle, în ultimul meci al etapei a 19-a din Premier League.

Aubameyang a deschis scorul în minutul 50. Atacantul gabonez a plecat pe un contraatac și a finalizat cu un șut la colțul scurt, pe lângă Darlow. Bukayo Saka a reluat în plasă centrarea lui Rowe și a majorat avantajul tunarilor (60), iar scorul final a fost stabilit tot de Pierre Aubameyang, în minutul 77.

ARSENAL: Leno – Cédric Soares, Holding, David Luiz, Tierney – Partey (Elneny, 67), Xhaka – Saka, Smith Rowe (Martinelli, 82), Aubameyang (Willian, 79) – Lacazette. Antrenor: Mikel Arteta.

NEWCASTLE: Darlow – Krafth, Lascelles, Clark, Lewis – Almirón (Anderson, 87), Shelvey, Longstaff (Hendrick, 78), Joelinton – Carroll (Murphy, 69),  Wilson. Antrenor: Steve Bruce.

După acest meci, Arsenal ocupă locul 10, cu 27 de puncte, iar Newcastle este pe 15, cu 19 puncte.