Duminică s-au disputat ultimele două jocuri din etapa a 16-a din Bundesliga, penultima din turul campionatului.

Luka Jovic a marcat o dublă la primul său meci de la revenirea la Eintracht Frankfurt, în meciul cu Schalke, scor 3-1. Jucătorul sârb a intrat pe teren în minutul 62, la scorul de 1-1, și a marcat în minutele 72 și 90+1.

Pentru gazde a mai marcat Andre Silva (28), iar pentru „minerii” au egalat tânărul american Matthew Hoppe, la faza imediat următoare.

Bayern München s-a distanțat în fruntea clasamentului, după 2-1 cu Freiburg, dar bavarezii au tremurat pentru victorie. Oaspeții au nimerit transversala în ultimul minut de joc.

Robert Lewandowski a deschis scorul după doar câteva minute de la startul partidei, din pasa perfectă a lui Müller. Freiburg a început să speră că poate să scoată un rezultat pozitiv pe Allianz, când Nils Petersen a marcat după o fază fixă, în minutul 62.

Thomas Müller a readus pe Bayern în avantaj cu golul din minutul 74 și a stabilit astfel și scorul final.