Serie A: Lazio s-a impus clar în „Derby della Capitale”

0
217

Lazio a învins-o categoric pe AS Roma, în „Derby della Capitale”, 3-0, în primul meci al etapei cu numărul 18 din Serie A.

Trupa lui Simone Inzaghi a bifat a treia victorie consecutivă în Serie A și s-a instalat provizoriu pe poziția a șaptea, la doar trei puncte de marea rivală din oraș.

În minutul 14, Ciro Immobile a deschis scorul după o gafă imensă în defensiva Romei. Gazdele și-au mărit avantajul nouă minute mai târziu prin Luis Alberto, care l-a învins pe Pau Lopez cu un șut puternic la colțul lung. Tot Luis Alberto a închis tabela în minutul 67, după un șut din afara careului

Ștefan Radu a fost titular și a jucat până în minutul 83, când a fost înlocuit cu Hoedt.

Lazio: Reina – Luiz Felipe (69, Patric), Acerbi, Radu (83, Hoedt) – Lazzari, Milinkovic-Savic, Lucas Leiva (65, Escalante), Luis Alberto, Marusic – Caicedo (65, Akpa Akpro), Immobile (83, Muriqi). Antrenor: Simone Inzaghi.

AS Roma: Lopez – Mancini (71, Mayoral), Smalling, Ibanez – Karsdorp, Villar del Fraile (60, Cristante), Veretout (46, Pedro), Spinazzola (71, Perez) – Pellegrini, Mkhitaryan – Dzeko. Antrenor: Paulo Fonseca.