Baschet: Eșec cu U BT Cluj. Craiova a avut un sfert trei foarte slab

0
346
Meciul dintre U Banca Transilvania Cluj Napoca si SCM Craiova în Turneul V al Ligii Nationale de Baschet Masculin, vineri 15 ianuarie 2021, la BT Arena din Cluj-Napoca. © Action Foto / Mircea Rosca

SCM Universitatea Craiova a pierdut meciul disputat la Cluj-Napoca, scor 75-68, în compania formației gazdă U Banca Transilvania, contând pentru turneul 5 al Ligii Naționale de Baschet Masculin.

Craiova a intrat în avantaj de o posesie la pauză mare, 37-35, după o primă repriză echilibrată. Băieții lui Aco Todorov au avut însă un sfert trei foarte slab, parțial în care au marcat doar 8 puncte, față de cele 24 de puncte ale gazdelor.

U BT Cluj a intrat în ultimele 10 minute cu 14 puncte avans, 59-45. Clujenii s-au menținut la conducere în ultimul parțial, chiar dacă craiovenii au forțat revenirea.

Payton Henson a totalizat 17 puncte și 6 recuperări, Dragoș Diculescu a terminat meciul cu 15 puncte, 4 recuperări și 6 pase decisive, Goran Filipovic a adăugat 13 puncte, iar Dino Cinac a avut 10 puncte și 7 recuperări.

Statistic, Craiova a avut medii de 43 % (17/39) la aruncările de 2 puncte, 28 % (9/32) la aruncările de la distanță și 50% (7/14) de la linia de libere.