Juventus a avut nevoie de prelungiri pentru a trece de Genoa. A fost 3-2, după ce la finalul celor 90 de minute scorul a fost 2-2.

„Bătrăna Doamnă” a condus cu 2-0, prin goluri marcate de Dejan Kulusevski (2) și Alvaro Morata (23), și se părea că a fost rezolvată calificarea în sferturile de finală. Genoa nu a renunțat la luptă și a reușit să egaleze situația pe tabela de marcat. Lennart Czyborra a redus din diferență în minutul 28, iar Filippo Melegoni a finalizat superb din afara careului, cu un şut ce l-a lăsat fără replică pe veteranul Buffon (75).

Tunisianul Hamza Rafia a înscris golul calificării pentru Juventus în minutul 105. Radu Drăgușin a evoluat toate cele 120 de minute.

Juventus va juca în sferturile de finală cu învingătoarea dintre Sassuolo și Spal.

Inter a trecut de Fiorentina, cu 2-1, tot după prelungiri, în timpul regulamentar de joc scorul a fost 1-1. Meciul s-a disputat pe „Artemio Franchi”.

Arturo Vidal a deschis scorul în minutul 40, din penalty. Gazdele au egalat în partea a doua a jocului, prin reușita ivorianului Cristian Kouame, din minutul 57. Scorul final s-a menținut până la final și meciul a intrat în prelungiri. Romelu Lukaku a rezolvat calificarea în minutul 119, după ce a finalizat cu o lovitură de cap, din interiorul careului mic.

Următorea adversară în Cupa Italiei a celor de la Inter va fi AC Milan, într-un nou episod din ”Derby della Madonnina”.

Napoli s-a calificat, miercuri, în sferturile de finală ale Cupei Italiei, după ce a învins pe Empoli, scor 3-2.

Elevii lui Gattuso au condus de două ori, prin Di Lorenzo (18) și Lozano (38), dar de fiecare dată Empoli a egalat, Bajrami semnând o dublă în minutele 33 și 68. Golul calificării a fost marcat de Petagna, în minutul 77.

Napoli va juca în sferturi cu echipa care se va impune în meciul AS Roma – Spezia.